Za twórcę dramaterapii uznaje się dr Moreno. Metoda bazuje na kreacji, tworzeniu alternatywnej rzeczywistości, wyobraźni i metaforze. Jest stosowana często u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi (np. schizofrenia), zaburzeniami emocjonalnymi, epizodami depresji. Często polecana jest osobom po doświadczeniu traumy lub pacjentom borykającym się z różnego typu uzależnieniami.
W czym pomaga dramaterapia?
To bardzo nowoczesna oraz przystępna forma terapii, której popularności zaczęła rosnąć w latach 60. Przez te wszystkie lata ruch zaczął się prężnie rozwijać, a także opracowywać specjalne metody lecznicze — pomagające osobom z zaburzeniami osobowościowymi, emocjonalnymi, a także miewające pierwsze epizody depresji. Wykorzystanie technik aktorskich oraz zachęcanie do większej ekspresji emocjonalnej ma duży wpływ na poprawę samopoczucia i własnej samooceny. Dramaterapia to sprawdzona metoda terapii psychologicznej, którą warto spróbować.
Może jesteś zainteresowany dziedziną, taką jak logopedia? Dowiedz się więcej, o tym jak pracuje logopeda!
Na czym polegają zajęcia z dramaterapii?
Jest to specyficzna metoda terapeutyczna oparta na twórczej zabawie, która zachęca do pobudzenia wyobraźni pacjenta. W ramach jednego procesu leczniczego są wykorzystywane przeróżne techniki aktorskie i reżyserskie, gdzie sztuka oraz spektakl mają wytworzyć niezbędny kontakt z każdym z pacjentów. W tego typu zajęciach pacjent uczy się nie tylko uaktywniać istotne w trakcie terapii procesy myślowe, ale także jest zachęcany do większego zaangażowania na poziomie mimiki oraz ciała.
Tutaj warto wspomnieć o ważnej roli dramaterapeuty, który uczestniczy razem z pacjentami w całym procesie artystyczno-leczniczym. Taka osoba wykorzystuje nie tylko swoją wiedzę zdobytą w praktyce psychologicznej, ale również swoje talenty artystyczne, a także zdolności aktorskie. Odpowiednio zastosowane narzędzia pozwolą wykreować nowoczesne metody artystyczne — niezbędne do wyrażenia siebie u pacjenta poddającego się dramaterapii.
Jak wyglądają warsztaty dramaterapeutyczne?
W przypadku leczenie tego typu metodą nie są konieczne zdolności aktorskie. Pacjent za pomocą specjalnych gier oraz zabaw ma nauczyć wyrażać się siebie i być zachęcony do dalszej pracy nad sobą. Warsztaty odbywające się w bezpiecznych warunkach zakładają:
- gry oraz zabawy oparte o elementy sztuki, tańca oraz muzyki;
- tworzenie własnych opowiadań oraz konstrukcji scenariusza oparte o znane utwory literackie, a także własne wymyślone historie;
- odgrywanie wyznaczonych ról z elementami improwizacji;
Tak opracowane zajęcia pozwalają na profesjonalne leczenie i radzenie sobie z dręczącymi nas problemami. Na takich warsztatach można się nauczyć wielu skutecznych technik, które w bezpieczny sposób i przy użyciu wyobraźni pozwolą nam poradzić sobie z wieloma palącymi nas uczuciami. Zajęcia z dramaterapii pozwalają terapeucie także określić odpowiednie granice, a także wyznaczyć indywidualne potrzeby dla każdego uczestnika.
Warto zaznaczyć, że zdobyte w trakcie terapii doświadczenia aktorskie pomagają w wewnętrznym wzbogacaniu się, pracy nad własną samoświadomością oraz zachęcają do radzenia sobie w sytuacjach sprzyjających nieśmiałości.
Dramaterapia w Magda Kacprzak Logo teatr z kotem
Logo teatr z kotem to nie tylko wyspecjalizowany logopeda. W ramach naszej oferty można również skorzystać z zajęć dramaterapeutycznych — na naszej stronie znajdą Państwo cennik oraz informacje kontaktowe z biurem w Łodzi. Pierwszy kontakt telefoniczny lub mailowy pozwoli określić Państwa podstawowe potrzeby. Dowiedzą się też Państwo więcej o samej metodzie terapeutycznej i dokładnym planie warsztatów. Dalsze wizyty można umawiać nie tylko telefonicznie, ale również przez komunikator Messenger. Zapraszamy do skorzystania z zajęć terapeutycznych z dramaterapii — w Logo teatr z kotem w Łodzi. Jeżeli interesuje również Państwa logopedia dla dzieci i dorosłych, to zachęcam także kontaktu z moim biurem.