Za twórcę Felinoterapii uznawana jest brazylijska psychiatra Nise dr Silveira, która jako pierwsza przeprowadziła na terenie oddziału psychiatrycznego badania diagnostyczne z udziałem kotów. Felinoterapia jako metoda polega na kontakcie pacjenta z kotem. Kontakt pacjenta ze zwierzęciem ma wpływ na jego rozwój zarówno psychiczny jak i fizyczny. Terapia z udziałem kota pojawiła się w Polsce po raz pierwszy w roku 2005 za sprawą Mirosława Wende.
Może być stosowana zarówno u dzieci jak i dorosłych. Wspomaga terapię Autyzmu, Zespołu Aspergera, Zespołu Downa, zaburzeń emocjonalnych, depresji, ADHD, upośledzenia umysłowego, chorób psychicznych, niepełnosprawności ruchowej, chorób onkologicznych, choroby Parkinsona czy Alzheimera.
Wpływa też na redukcję poziomu bólu, szczególnie u osób zmagających się z chorobami reumatycznymi(Rzs, fibromialgia, artretyzm)
Co to jest ta felinoterapia?
Ta dość młoda dziedzina animaloterapii, która pojawiła się w naszym kraju dosyć niedawno, bo w 2005 roku.
Animaloterapia
To czynność rehabilitacyjna lub terapeutyczna wykonywana na osobie, która potrzebuje pomocy psychicznej, a nawet długotrwałej terapii. Jest ona wykonywana przy współudziale żywych zwierząt; Warto dodać, że ten typ leczenie przywędrował do nas z zachodniej Europy. Pierwsze takie terapie zaczęto wykonywać z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji — najczęściej w zakładach karnych, domach seniorów oraz hospicjach.
Tego typu działania terapeutyczne przy współudziale kotów są polecane zwłaszcza osobom starszym i niepełnosprawnym. Co ciekawe felinoterapię można również rozszerzyć o osoby borykające się z chorobliwą samotnością lub cierpiące na duży stres w wyniku pojawienie się tragicznego wydarzenia w życiu.
Rasy kotów wykorzystywane w felinoterapii
Terapia to długotrwały i ważny proces, dlatego ważne, żeby zwierzę było odpowiednio przygotowane do kontaktu z człowiekiem. Trzeba pamiętać, że pacjent pogryziony lub podrapany może szybko zniechęcić do dalszego leczenia — kot w stresujących sytuacjach nie może reagować agresywnie lub uciekać. Tak jak w przypadku innych zwierząt wykorzystywanych w animaloterapii koci terapeuta musi mieć odpowiednie predyspozycje oraz charakter to uczestnictwa w leczeniu ludzi. Warto zaznaczyć, że nawet w powszechnie uważanych za najspokojniejsze kocich rasach mogą się znaleźć koty stroniące od pieszczot lub reagujące na zbyt energicznie. Mimo to można wyróżnić trzy podstawowe rasy, gdzie najłatwiej o ochotnika. Mowa tu o kotach typu:
- radgolle;
- maine conny;
- munchkiny;
Oczywistym jest też to, że kociak przed terapią jest odpowiednio przygotowywany. Po pierwsze są przycinane jego pazury, a po drugie przyzwyczaja się go do noszenia szelek i smyczy.
Dowiedz się więcej, o tym jak pracuje logopeda.
Korzyści wynikające z terapii z kotem
Wbrew pozorom kot nie jest takim aspołecznym zwierzęciem i jego obecność może nie tylko poprawić stan psychiczny. Miłe zabawy z kotem, a także regularne głaskanie futrzaka pozwala rozgrzać mięśnie oraz nadgarstki. Takie ćwiczenie wpływa bardzo kojąco zwłaszcza dla osób, które cierpią na reumatyzm. Co ciekawe regularny pobyt kota w naszym otoczeniu łagodzi bóle różnego rodzaju, a także znacznie obniża ciśnienie i cholesterol.
Są jeszcze inne korzyści, które wynikają z regularnej felinoterapii. Kot jest absorbującym zwierzęciem, który swoimi zabawami oraz nietypowymi zachowaniami potrafi zwrócić na siebie 100% uwagi. Dzięki niemu niweluje się poczucie osamotnienie, a także człowiek odwraca swoją uwagę od bólu wynikającego ze stanu zdrowia. W przypadku terapii grupowych brykanie kota po pomieszczeniu składania nie tylko do otwartego śmiechu, ale także tworzy wspólny temat i zachęca do kontaktu z obecnymi w środku osobami — jest to dobre rozwiązania zwłaszcza dla ludzi cierpiących na nieśmiałość.
Jeżeli jesteście zainteresowani Państwo felinoterapią, to zachęcam do kontaktu ze mną. Z chęcią opowiem o warunkach terapii, dalszych możliwościach, a także całej procedurze terapeutycznej. Wizyty w Magda Kacprzak Logo teatr z kotem można umawiać telefonicznie lub za pomocą Messengera. A jeżeli interesuję Cię wyspecjalizowana logopedia, to w ofercie mojej firmy znajdziesz również profesjonalne zajęcia dla dzieci i dorosłych z logopedą. Logo teatr z kotem to profesjonalne warsztaty terapeutyczne powiązane ze sztuką oraz kotami, a także logopedia na wysokim poziomie. Zachęcam Państwa do sprawdzenia mojej oferty.
„Kto posiada kota nie musi się obawiać samotności”
Danie Defoe