Poezjoterapia wyodrębniła się jako metoda terapeutyczna dopiero w 1969 roku. Pierwszy jej opis znalezioino w monografii Poety Therapy, której autorem był psychiatra Jack J. Leedy.

Polska pedagog i andragog Wita Szulc tak opisuje poezjoterapię:

"Ma wielkie walory terapeutyczne spowodowane szczególnie bliskim kontaktem, jaki powstaje między wierszem a czytelnikiem, symboliką i ogromnym ładunkiem emocjonalnym utworów poetyckich oraz biologiczną sila rytmu. Magia poezji polega na jednoznacznym działaniu uczucia, myśli i rytmu. Poezja bywa określana jako najkrótsza droga emocjonalna między pisarzem a czytenikiem. Refleksyjne wiersze poruszające problemy sensu życia, oddziałuja również na sferę intelektualną. Doprowadzają pacjentów do konstruktywnych sądów na temat doświadczeń życiowych, w których doznali porażek oraz określenia swoich potrzeb"

Metoda ta jest stosowana u osób cierpiącychna zaburzenia lękowe i depresyjne czy też zaburzenia komunikacyjne. Wskazana jest również u pacjentów z uzależnieniem czy zespołem stresu pourazowego.


O co chodzi w poezjoterapii?

Jest to jedna z wielu technik terapeutycznych, której istnienie notuje się jeszcze w starożytności.

Logopeda Łódź poezjoterapiaGrecki historyk Diodorus Siculus wspominał w swoich dokumentach o bibliotece z czasów Ramzesa II, która była zwana lecznicą duszy;
Wspomniana bibliotek znajdowała się w ośrodku Edfu, które było miejsce kultu boga słońca Horusa. Technika leczenie przy pomocy tekstu i poezji działa na pograniczu trzech dyscyplin naukowych: psychologii, pedagogiki i medycyny. Co ważne nie należy mylić poezjoterapii z biblioterapią, ze względu na spore różnice w odczytywaniu i zapisywaniu pomiędzy prozą a wcześniej wspomnianą poezją.

Dlaczego poezja jest skuteczna w leczeniu?



Poezja to specyficzny rodzaj tekstu, który uaktywnia najgłębsze cząstki i zakamarki naszej osobowości. Według wielu autorów poezja nas uczłowiecza oraz skutecznie wprowadza w świat rymów, rytmów i sztuczek słownych, które nie są raczej dostępne przy innych formach komunikacji. Można śmiało stwierdzić, że tekst poetycki jest pieśnią oraz westchnieniem, a także płaczem i wieloma sprzecznymi uczuciami naraz. Wielu specjalistów skłania się w kierunku, że poezja może nam pomóc złagodzić uczucie samotności — wszyscy je doświadczamy w mniejszym lub większym stopniu. Dobry i prosty wiersz można nawet porównać do okna dla wielu istnień ludzkich, które na co dzień są zamknięte w ciemnych pokojach. Rytmiczny wers pełen różnorodnych uczuć może być muzyką, który po interpretacji nabiera dla nas konkretny kształt.

Może jesteś zainteresowany dziedziną, jaką jest logopedia? Dowiedz się więcej, o tym jak pracuje logopeda! 

 



Logopeda Łódź poezjoterapia

 



Poezjoterapia Łódź

Jaki jest cel poezjoterapii?


Ta specyficzna i odrębna metoda terapeutyczna na gałęzi zwanej biblioterapią stanowi szczególny rodzaj psychoterapii dla osób pragnących bardziej zrozumieć siebie oraz zachowanie innych ludzi. Realizowana jest ona w formie grupowej i opiera się na płaszczyźnie wspólnego czytania utworów oraz pisania własnych wierszy. Całość odbywa się pod okiem doświadczonego przewodnika, który nadaje tok dyskusji, zachęca do wymiany spostrzeżeń, a także pomaga w wyciąganiu wniosków. Głośne czytanie w spokojnej atmosferze ułatwia nie tylko odbiór treści, ale także we wczuciu się w rytm utworu literackiego. Co istotne słuchanie i analizowanie na gorącą odczytywanego wiersza również działa leczniczo na naszą osobowość. Poezjoterapia ma za zadanie nie tylko dać nam wiele odpowiedzi o nas samych oraz przeanalizować nasze ego, ale także pozwala zrozumieć nasze otoczenie. Odpowiednio przeprowadzona terapia powinna nakierować nas na istotne pytanie odnośnie do naszej osobowości — wzmocnienie naszego własnego poczucia wartości ma też ogromny wpływ na nasze leczenie.

Poezjoterapia w Magda Kacprzak Logo teatr z kotem

Moje zajęcia oparte o poezjoterapie są polecane zwłaszcza dla pacjentów mających problem z komunikacją, a także cierpiące na zaburzenia lękowe i depresyjne. Jeżeli jesteś osobą uzależnioną lub cierpiącą na zespół stresu pourazowego to tego typu psychoterapia jest również odpowiednim kierunkiem dla Ciebie. Zachęcamy do kontaktu z biurem Logo teatr z kotem, gdzie dowiesz się więcej o zasadach i warunkach wspomnianej metody leczenia. Pamiętaj, że wizyty możesz umawiać telefonicznie lub przez komunikator Messenger. W Logo teatr z kotem znajdziesz profesjonalne warsztaty terpuetyczne, a także czeka na Ciebie profesjonalna logopedia — na wysokim poziomie. Dobry logopeda pomoże Ci w radzeniu sobie z wadami wymowy, a w przypadku problemów w kontakcie z innymi, uzależnieniami lub innymi przypadłościami psychicznymi czekają na Ciebie moje autorskie zajęcia terapeutyczne. 

 

 

„Poezja to echo proszące cień do tańca”
Carl Sandburg